HA4600CB96 OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Tape & Reel (TR).For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for Buffer.audio power amplifier is mounted on the PCB based on the method of Surface Mount.Audio ic's enhanced flexibility is achieved with the usage of 1 circuits.It has a base part number of HA4600 that can be used to audio amp.Its -3db bandwidth is 480MHz.Digital sound amp is supplied with 10.5mA current.
HA4600CB96 FeaturesHA4600CB96 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
HA4600CB96 Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Buffer |
| Base Part Number | HA4600 |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 10.5mA |
| Slew Rate | 1770V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~5.5V |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| -3db Bandwidth | 480MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |