HI-8421PST OverviewSensor and detector interface uses the input type Logic.In this case, it is configured with 6 functions.Each 16 component pin is designed for a specific purpose.As its output type, it uses Logic.
HI-8421PST FeaturesHI-8421PST ApplicationsThere are a lot of Holt Integrated Circuits, Inc.
HI-8421PST applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 16 |
| EU RoHS | Not Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Automotive | No |
| PPAP | No |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Typical Supply Current (mA) | 5 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.25(Min) |
| Package Width | 3.9 |
| Package Length | 9.9 |
| PCB changed | 16 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOIC N |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Holt Integrated Circuits Inc |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 6 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Logic |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Input Type | Logic |
| Seated Height-Max | 1.727 mm |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Width | 3.899 mm |
| Length | 9.901 mm |