HMA510JC-55 OverviewIn terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C ~ 125°C. A - series electrical component is represented by this.
HMA510JC-55 Featuresoperate temperature at the range of -40°C ~ 125°C
HMA510JC-55 ApplicationsThere are a lot of Renesas
HMA510JC-55 Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Bulk |
| Mfr | Central Technologies |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.512 (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Size / Dimension | 0.886 L x 0.866 W (22.50mm x 22.00mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 41 A |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| DC Resistance (DCR) | 1.8mOhm |