HMC6832ALP5LETR OverviewIt is package in 28-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 3.5GHz is the maximum value. A total of 28 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.6V V power should work with it. 28 pins are present on timeing clock. The output of it is LVDS, LVPECL. This IC divider operates on 28 pins. It belongs to the family of HMC683. It belongs to the family of electronic gadgets known as 6832. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. It is also possible to obtain IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V NOMINAL when using this gadget.
HMC6832ALP5LETR Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
HMC6832ALP5LETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC6832ALP5LETR Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V NOMINAL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC683 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3.5GHz |
| Family | 6832 |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |