HMC744LC3TR-R5 OverviewThere is a case option of 16-VFCQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 14GHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. As a result, the output is CML. It is operated using the 12 pins. This is a member of the family of HMC744. In order to maintain reliability, the maximum operating temperature is -40°C. The maximum operating temperature of 85°C enables stable operation.
HMC744LC3TR-R5 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
HMC744LC3TR-R5 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC744LC3TR-R5 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFCQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 16-CSMT (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | HMC744 |
| Output | CML |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 14GHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |