HMC778LP6CETR OverviewThis clock IC is packaged using the Cut Tape (CT) method. The 40-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. In it, there are 40 terminations to be found. A clock generator's input is called Clock and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 10.8GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~5.25V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 40-bit output. This part number HMC778 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 40 pins. PHASE LOCKED LOOP-RF synthesizers are analog integrated circuits that can be classified as analog ICs. It is recommended that the time clock generator's maximum supply current does not exceed 290mA.
HMC778LP6CETR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
HMC778LP6CETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC778LP6CETR Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC778 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Frequency (Max) | 10.8GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 290mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |