HMC834LP6GE OverviewIt is packaged using the Strip method since it is a clock IC. Embedded in the 40-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 40 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 8.4GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. There should be a voltage supply above 3V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 3V~5.2V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. In this IC, a 40-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 40 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 5V that frequency generators can handle. In this case, the product is an analog IC and can be classified as a PHASE LOCKED LOOP-electronic frequency generator.
HMC834LP6GE FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
HMC834LP6GE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC834LP6GE Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~5.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | HMC834 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Frequency (Max) | 8.4GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |