HMC839LP6CETR OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 40-VFQFN Exposed Pad package. 40 terminations can be found in frequency synthesizer. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 4.82GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 3V~5.2V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This clock-generating IC is a 40-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number HMC839, its related parts can be found. There is an available 40 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 5V. A supply current of 89mA needs to be provided to fully play RF synthesizer's function. This frequency synthesizer is an analog IC and can be classified as a PHASE DETECTOR-device.
HMC839LP6CETR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Operating supply voltage of 5V
HMC839LP6CETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC839LP6CETR Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 117.310327mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Voltage - Supply | 3V~5.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC839 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE DETECTOR |
| Operating Supply Current | 89mA |
| Frequency (Max) | 4.82GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |