HMC988LP3E OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Strip method. This clock generator is embedded in the 16-VFQFN Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 16 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. CML, CMOS, LVDS, LVPECL is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 4GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.5V. Clock PLL works with 3.1V~5.5V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVPECL logic levels. This clock-generating IC is a 16-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number HMC988, its related parts can be found. There is an available 16 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 4.5V. You can find similar clock generators by searching for the 988 family. This electronic frequency generator is mainly used to make up LOGIC CIRCUIT logic circuits. A supply current of 68mA needs to be provided to fully play RF synthesizer's function.
HMC988LP3E FeaturesAvailable in the 16-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 4.5V
HMC988LP3E ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC988LP3E Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.1V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC988 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 68mA |
| Frequency (Max) | 4GHz |
| Family | 988 |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Logic IC Type | LOGIC CIRCUIT |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |