HPA01093ZCF OverviewIt is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.It is recommended to keep the supply voltage at 1.8V.135 pins are used in the design of this board.In order to ensure its reliability, it operates at the minimal operating temperature of 0°C.In order to ensure the reliability of the system, it operates at the maximum operating temperature of 85°C.The 135 pin count is provided.There is an analog IC that is used in this device, and it is called ANALOG CIRCUIT.For normal operation of the device, it is recommended that the supply voltage (Vsup) is kept above 1.7V.Upon reaching 1.9V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.Inputs from the 8 axis are used in this process.
HPA01093ZCF FeaturesHPA01093ZCF ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
HPA01093ZCF AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 135 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 135 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | HPA01093 |
| Pin Count | 135 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | LVDS, Serial |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Inputs | 8 |
| Height | 1.72mm |
| Length | 9mm |
| Width | 15mm |
| Thickness | 1.26mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |