![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Monolithic Power Systems |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | HR1000 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Package-Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Half-Bridge |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 13 V ~ 15.5 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | Up to 600kHz |
| Fault-Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | Soft Start |