HSDL-7000 OverviewIt is embedded in a 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package so that it can be taken anywhere.Packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case would be a good idea.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Infrared Encoder/Decoder is a category that can be applied to the type.I think it would work well for the encoder which is connected to the Fax, Modems, Pagers axis.Switching power supplies use the 2.7V~5.5V digital power of the optical encoder to provide power to the circuit.Among the options available for the optical encoder are 8 terminations.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 2.7V~5.5V.By using Surface Mount, it is mounted on the wall.In this encoder, the pins have been arranged in a 8 pattern.By setting the maximum 85°C value, we ensure that the encoder reader is stable during operation.It is essential that this rotary encoder's minimum working temperature does not fall below -40°C°C.A supply voltage of 5V is used in the operation of this converter.As long as the power supply voltage is at least 2.7V, the rotary encoder can be operated.It should be noted that the converter has a maximum supply voltage 5.5V.This quadrature encoder is able to handle a voltage of 5V as its power supply voltage.
HSDL-7000 FeaturesIn 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
8 pins
HSDL-7000 ApplicationsThere are a lot of Lite-On Inc.
HSDL-7000 Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Fax, Modems, Pagers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Width | 5.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Case Code - mm | 12064 |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Manufacturer | Royalohm |
| Brand | Royalohm |
| RoHS | Details |
| Series | SP |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Resistors |
| Technology | Thick Film |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Product Type | Thick Film Resistors |
| Product Category | Thick Film Resistors - SMD |
| Lead Free | Contains Lead |