HSDL-7001 OverviewThere is an embedded encoder in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case, it is recommended that you do so.Surface Mount directs this motor encoder to be mounted.It can be categorized as Infrared Encoder/Decoder type.The encoder in Fax, Modems, Pagers is compatible with it.It is the 2.7V~5.5V digital power of the optical encoder that is applied to switching power supplies.The optical encoder is available with 16 terminations as an option.2.7V~5.5V can be used to apply the analog supply voltage to the encoder.Total pins on the rotary encoders are 16.It is mounted on a Surface Mount-axis.In this encoder, you'll find 16 pins.By using the maximum 85°C value, you ensure that the encoder reader will run at a constant speed.There must be a minimum working temperature of -20°C for this rotary encoder in order for it to function properly.The converter operates with a voltage of 5V as the supply voltage for it.In order for it to work, the minimum supply voltage must be 2.7V.In order for the converter to operate properly, the maximum supply voltage across it needs to be 5.5V.There is a maximum voltage that it can handle which is 5V.
HSDL-7001 FeaturesIn 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
16 pins
HSDL-7001 ApplicationsThere are a lot of Lite-On Inc.
HSDL-7001 Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Terminal Finish | NICKEL GOLD |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Applications | Fax, Modems, Pagers |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 255 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |