HV232PJ-G OverviewThis device is packaged in {0}.
HV232PJ-G FeaturesHV232PJ-G ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
HV232PJ-G Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.5x11.5) |
| Weight | 1.182714g |
| Number of Terminals | 28 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Supplier Package | PLCC |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | HV232 |
| Package | Tube |
| Package Shape | SQUARE |
| Series | -- |
| Published | 2013 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Resistance | 22Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Ultrasound |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES VPP (40V TO VNN +200V) AND VNN (-40V TO -160V) SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.2W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 8 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | HV232 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 13.2V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 13.2 V |
| Power Supplies | 4.5/13.2 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Configuration | Octal SPST |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 13.2V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | SPST |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Max Supply Current | -7mA |
| Turn On Delay Time | 5 μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 40V~200V ±40V~160V |
| Supply Type | Dual |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Product Type | Analog Switch ICs |
| Turn-Off Delay Time | 5 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 200V |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| On-State Resistance (Max) | 38Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 40V |
| Screening Level | Commercial |
| Dual Supply Voltage | 100V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 33 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1.35Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 5000ns |
| Switch-off Time-Max | 5000ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 40 V ~ 200 V |
| Normal Position | NO |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±40 V ~ 160 V |
| Features | -- |
| Product Category | Analog Switch ICs |
| Width | 11.51mm |
| Length | 11.51mm |
| Height | 3.68mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |