HV2601BD-M936 OverviewIn the {0} package, it is used.
HV2601BD-M936 FeaturesHV2601BD-M936 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
HV2601BD-M936 Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Package / Case | Die |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 42 |
| Supplier Device Package | Die |
| Number of Terminals | 42 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Inputs per Chip | 16 |
| Supplier Package | DIE |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Number of Outputs per Chip | 16 |
| Input Signal Type | Single |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | Compliant |
| Turn-On Delay Time | 5 µs |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | HV2601 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 42 |
| Type | Analog Switch |
| Resistance | 38Ohm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Ultrasound |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Switch ICs |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.6mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | HV2601 |
| Pin Count | 42 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B42 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Configuration | Hex SPST |
| Number of Channels | 16 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | SPST |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Max Supply Current | 10μA |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn On Delay Time | 5 μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 40V~200V ±40V~160V |
| Supply Type | Dual |
| Seated Height-Max | 1.01 mm |
| Product Type | Analog Switch ICs |
| Turn-Off Delay Time | 5 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 200V |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| On-State Resistance (Max) | 38Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 40V |
| Screening Level | Commercial |
| Dual Supply Voltage | 100V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 33 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 5000ns |
| Switch-off Time-Max | 5000ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 40 V ~ 200 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±40 V ~ 160 V |
| Features | -- |
| Power Supply Type | Dual |
| Product Category | Analog Switch ICs |
| Height Seated (Max) | 1.01mm |
| Length | 5.3mm |
| Width | 5.29 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |