![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™ |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Power (Watts) | 62W |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Power Rating | 39W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G12 |
| Input Voltage-Nom | 17V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.5V~25V |
| Input Voltage (Min) | 11.2V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Duty Cycle | 75% |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 800V |
| Voltage - Start Up | 17.3V |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |