| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 2.26799g |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™F3R |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Power (Watts) | 26W |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 7 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 25V |
| Input Voltage-Nom | 18V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Current | 500mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.5V~25V |
| Input Voltage (Min) | 11.2V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 65kHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 30ns |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Dual Supply Voltage | 650V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Duty Cycle | 75% |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 18V |
| Length | 9.385mm |
| Height Seated (Max) | 4.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |