ICL7106CPL OverviewThe package 40-DIP (0.600, 15.24mm) contains this item.ADCs/DACs is available in package Tube.ADCs/DACs is advised to set the working temperature to 0°C~70°C so that normal operation can be maintained.This outstanding Display Driver allows you to get what you paid.Using Through Hole will save you more space.Your meter should read 9V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 40 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.If you want parts with similar specs, try searching "ICL7106".In this data acquisition unit, 9V is the common amount of voltage.There are 40 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a device that captures data at a high resolution of 3 bAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converterss.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 40 pins.Through Hole improved the feasibility of many uses.5V is a valid supply option for this device.A total of 1 analog input channels are implemented in consideration of high-level analog source acquisition.With 1 analog inputs, data acquisition was quick and precise.
ICL7106CPL FeaturesThrough Hole acquisition unit
3-Bit acquisition unit
5V unit
1 analog inputs.
ICL7106CPL ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
ICL7106CPL ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Display Driver |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Voltage - Supply | 9V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | ICL7106 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 9V |
| Interface | Parallel |
| Operating Supply Current | 600μA |
| Nominal Supply Current | 800μA |
| Number of Bits | 3 |
| Sampling Rate | 3 sps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.05% |
| Display Type | LCD |
| Conversion Rate | 3 sps |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 52.075mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | NO |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 1 |
| Output Format | PARALLEL, WORD |