ICS514M OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called Clock, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 140MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~5.5V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with CMOS logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution component. The related electronic parts of part number ICS514 are listed below. There is an electronic part in this series that belongs to the LOCO™ family.
ICS514M FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ICS514M ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS514M Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | LOCO™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | ICS514 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |