ICS556G-03IT OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 25MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~2.625VV power source, it should work. There is LVDS output from clock driver. It belongs to the family ICS556-03.
ICS556G-03IT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
ICS556G-03IT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS556G-03IT Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Base Part Number | ICS556-03 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 25MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |