ICS557GI-03 OverviewYou can find it in the package Tube. A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 200MHz frequency. -40°C~85°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 2.97V~3.63V. In this component, Ethernet, PCI Express (PCIe) is the primary function. The output is set to HCSL, LVDS. The base part number ICS557-03 is the place where you can start your search for information.
ICS557GI-03 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
ICS557GI-03 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS557GI-03 application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Base Part Number | ICS557-03 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |