ICS853111AV-01LF OverviewIt is package in 28-LCC (J-Lead) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 2GHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 3V~3.8V V power should work with it. The output of it is ECL, LVPECL. It belongs to the family of ICS853111-01.
ICS853111AV-01LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853111AV-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853111AV-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853111-01 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |