ICS85454AKLF OverviewThe clock divider is available in 16-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 2.5GHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~2.625V V source. There is an output of LVDS. This object belongs to the ICS85454 family.
ICS85454AKLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS85454AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS85454AKLF Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Base Part Number | ICS85454 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1, 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |