ICS889831AKLF OverviewIt's a electronic part of the 16-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 2.1GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. Its output is ECL, LVPECL. It is a member of the ICS889831 family.
ICS889831AKLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS889831AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS889831AKLF Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS889831 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.1GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |