ICS889871AKLF OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 16-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tray. For normal operation, 2GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.63V volts. There is a value of LVPECL as the output. As a member of the ICS889871 family, it falls under that category.
ICS889871AKLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS889871AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS889871AKLF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Base Part Number | ICS889871 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |