ICS9155C-01CW20T OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a SOIC-shaped case, it comes. On the device, there are 1. For normaloperation, 220MHz is the maximum frequency. A total of 2000 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation.
ICS9155C-01CW20T FeaturesInclude 1 Circuits
ICS9155C-01CW20T ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9155C-01CW20T application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 220MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | ICS9155-01 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | CPU |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |