ICS9248AG-192LFT OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a TSSOP-shaped case, it comes. As far as terminations are concerned, there are 28. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 66.6MHz is the maximum frequency. When Vsup reaches 3.465V, the maximum supply voltage is reached. A total of 2005 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. A total of 28 pins are included. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation. Supply current is limited to 80mA.
ICS9248AG-192LFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
ICS9248AG-192LFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9248AG-192LFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Frequency (Max) | 66.6MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9248-192 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | CPU, PCI Express (PCIe) |