ICS9248AG-92LF OverviewClock program is contained in a package of TFSOP. There are 48 terminations in it. The part provides 2.5V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 100MHz. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 2.625V. For normaloperation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY can also be founded when using this device. There are 2001 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. Circuits application includes 48 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C.
ICS9248AG-92LF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
ICS9248AG-92LF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9248AG-92LF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9248-92 |
| Output | Clock |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:22 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |