ICS9248BF-81LF OverviewSSOP is included in the case. In it, there are 48 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 133.3MHz. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.465V. Of the part, there are 1999 publications. Surface Mount is recommended for mounting. With 48 pins, the device is designed. There are 48 pins on it. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained.
ICS9248BF-81LF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 48 Pins
ICS9248BF-81LF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9248BF-81LF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| PLL | Yes |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9248-81 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:28 |
| Differential - Input:Output | No/No |