ICS9250BF-27 OverviewThe package Tube includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 133.3MHz. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 3.135V~3.465V. Its main function is Intel CPU Servers. A value of Clock is intended as an output. In order to search for information, you will use the base part number ICS9250-27.
ICS9250BF-27 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS9250BF-27 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS9250BF-27 application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9250-27 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:27 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 16MHz |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |