ICS93716AFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. SSOP is included in the case. In it, there are 28 terminations. Clock program provides 2.5V volts. In order to run NOT SPECIFIED, the peak reflow temperature of this part is taken into account. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 233MHz. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 2.7V. Keeping Vsup above 2.3V is necessary for normaloperation. Of the part, there are 2009 publications. Surface Mount is recommended for mounting. There are 28 pins on it. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 85°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained.
ICS93716AFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
ICS93716AFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS93716AFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Power Supplies | 2.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 233MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 6 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |