ICS93722CFLFT OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 200MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~70°C range. Depending on the component, a voltage of 2.3V~2.7V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Memory, DDR. In order to find information about a part, you need to start at ICS93722.
ICS93722CFLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
ICS93722CFLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS93722CFLFT application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS93722 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Family | 93722 |
| Number of True Outputs | 6 |
| Number of Inverted Outputs | 6 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |