ICS93772AF OverviewClock program is contained in the package Tube. There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. normaloperation can occur at a frequency of 266MHz. 0°C~70°C operates within a range of temperatures. There is 3.3V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.3V. There is only one purpose for this component, Memory, DDR. You need to start at ICS93772 to find information about a part. 28-SSOP is the supplier device package used by the company as its device supplier.
ICS93772AF FeaturesMounting Type: Surface Mount
ICS93772AF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS93772AF application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS93772 |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| PLL | Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |