ICS94230BFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. SSOP comes with the case. 2009 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 48 pins are provided on the device. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C.
ICS94230BFT Featureswith 48 Pins
ICS94230BFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS94230BFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| PLL | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS94230 |
| Output | Clock |
| Main Purpose | AMD CPU |