ICS951402AFLFT OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 210MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The main purpose of the component is Intel CPU, Timing Control Hub™. The output will be Clock. Searching for information about ICS951402 starts with the base part number. The number TCH™ refers to the series of the part. As a supplier device package, 48-SSOP is used by the company.
ICS951402AFLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS951402AFLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS951402AFLFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS951402 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 210MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, Timing Control Hub™ |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |