ICS953202BFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 3.3V voltage. This component serves a single purpose PCI Express (PCIe), Timing Control Hub™. This output is intended to be Clock. Search for information about this part by using the ICS953202 base part number. TCH™ indicates that the part belongs to the series.
ICS953202BFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
run the output at th range of Clock
ICS953202BFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS953202BFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS953202 |
| Output | Clock |
| PLL | No |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Timing Control Hub™ |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |