ICS954127BFLFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. SSOP comes with the case. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 400MHz. 2009 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 56 pins are provided on the device. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C.
ICS954127BFLFT FeaturesInclude 1 Circuits
with 56 Pins
ICS954127BFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS954127BFLFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| PLL | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |