ICS954148AF OverviewThere is a Tube package that contains it. 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.3V. Its primary purpose is Intel CPU, PCI Express (PCIe). As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the ICS954148 part number as the base number.
ICS954148AF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954148AF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS954148AF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954148 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |