ICS954203BGLF OverviewLocated in the Tube package, it can be accessed. TFSOP comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 400MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C ~ 70°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.3V. Component Intel CPU, PCI Express (PCIe) serves the main purpose. In this case, Clock is meant to be the output. 2011 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on ICS954203. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C. Series -- refers to the part. 48-TSSOP is used as a device package supplier by the company.
ICS954203BGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954203BGLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS954203BGLF application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Published | 2011 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954203 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | -- |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | -- |
| Main Purpose | Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |