ICS95V842AF OverviewA SSOP-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 333MHz frequency. 2008 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. Temperatures below 0°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 85°C.
ICS95V842AF FeaturesInclude 1 Circuits
ICS95V842AF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS95V842AF application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Published | 2008 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 333MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |