ICS95V842AFT OverviewLocated in the Tape & Reel (TR) package, it can be accessed. 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 333MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 2.3V~2.7V. Component Memory, DDR serves the main purpose. In this case, Clock is meant to be the output. You will be able to search for information based on ICS95V842. 16-QSOP is used as a device package supplier by the company.
ICS95V842AFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS95V842AFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS95V842AFT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS95V842 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 333MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |