ICS95VLP857AKLFT OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. Clock program contains 40 terminations. There is 2.5V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 233MHz. 2.7V is the maximum supply voltage (Vsup). Vsup should be kept above 2.3V for normaloperation. The part has been published 2004 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 40 pins on it. A minimum working temperature of 0°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 85°C.
ICS95VLP857AKLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
ICS95VLP857AKLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS95VLP857AKLFT application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Power Supplies | 2.5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 233MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| fmax-Min | 220 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Number of True Outputs | 10 |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-VFQFPN (6x6) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS95VLP857 |
| Output | SSTL-2 |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |