ICS97U877AK OverviewAs a clock IC, it uses the Tray package. 40-VFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. This Clock PLL will be fed by Clock as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 370MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 1.7V~1.9V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at 0°C~70°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with SSTL-18 logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Driver, PLL in this case. ICS97U877 is the base part number for finding related electronic parts.
ICS97U877AK FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
ICS97U877AK ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS97U877AK Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Driver, PLL |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |
| Base Part Number | ICS97U877 |
| Output | SSTL-18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 370MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |