ICS97ULP877BKLFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 40-VFQFN Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 40 terminations. Clock program provides 1.8V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 410MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C ~ 70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 1.7 V ~ 1.9 V. Its primary purpose is Memory, DDR2. As the output, SSTL-18 should be used. Of the part, there are 2005 publications. Searching for information is made easier by using the ICS97ULP877 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 40 pins, the device is designed. There are 40 pins on it. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained. There is a series number -- associated with the part. You can find parts related to the 97ULP family based on the 97ULP family. Among its suppliers is 40-VFQFPN (6x6), which provides the device packages for the company.
ICS97ULP877BKLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of SSTL-18
with 40 Pins
ICS97ULP877BKLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS97ULP877BKLFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-VFQFPN (6x6) |
| Frequency - Max | 410MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 1.7 V ~ 1.9 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ICS97ULP877 |
| Output | SSTL-18 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 410MHz |
| Family | 97ULP |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR2 |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Number of True Outputs | 10 |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V |