ICS9FG104DGILFT OverviewYou can find it in the package Tape & Reel (TR). A TSSOP-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. Clock program has 28 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 400MHz frequency. 2010 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. 28 pins are present on the device. Temperatures below -40°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 85°C.
ICS9FG104DGILFT FeaturesInclude 1 Circuits
with 28 Pins
ICS9FG104DGILFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9FG104DGILFT application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9F104 |
| Output | HCSL |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Server, PCI Express (PCIe), SATA |