ICS9FG104DGLFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number TSSOP associated with the product. 28 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 400MHz maximum frequency. There are 2010 published parts for this part. A Surface Mount mounting is recommended. 28 pins are on the device. There must be 0°C minimum operating temperature for this device. Operating temperatures should be below 70°C.
ICS9FG104DGLFT FeaturesInclude 1 Circuits
with 28 Pins
ICS9FG104DGLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9FG104DGLFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9F104 |
| Output | HCSL |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Server, PCI Express (PCIe), SATA |