ICS9LPRS462AGLFT OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a TFSOP-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. 64 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 280MHz. There have been 2008 publications of this part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below 0°C. Temperatures below 70°C degrees Celsius should be used. A maximum current of 200mA is available from the supply.
ICS9LPRS462AGLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
ICS9LPRS462AGLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9LPRS462AGLFT application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Supply Current-Max | 200mA |
| Frequency (Max) | 280MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |