ICS9P946AFLF OverviewAn accompanying case is included. 2 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 533MHz. Currently, there are 2009 publications of the part. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 48 pins on this device. The minimum working temperature of this device cannot be lower than 0°C. There should be a temperature below 70°C during operation.
ICS9P946AFLF FeaturesInclude 2 Circuits
with 48 Pins
ICS9P946AFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS9P946AFLF application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 533MHz |
| Input | Clock |
| PLL | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS9P946 |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, DDR2 |