ICS9UMS9633AKLF OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 48-VFQFN Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 166.67MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 1.425V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 1.425V~3.465V. There is only one purpose for this component, Ultra Mobile PC (UMPC). Clock program is recommended to use Clock as the output. You need to start at ICS9UMS9633 to find information about a part.
ICS9UMS9633AKLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS9UMS9633AKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS9UMS9633AKLF application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.425V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9UMS9633 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 166.67MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ultra Mobile PC (UMPC) |