IDT5T905PGI OverviewThe clock divider is packaged in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 250MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.4V~2.6VV. The output is eHSTL, HSTL, LVTTL. This is a member of the IDT5T905 family.
IDT5T905PGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT5T905PGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT5T905PGI Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.4V~2.6V |
| Base Part Number | IDT5T905 |
| Output | eHSTL, HSTL, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | eHSTL, HSTL, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |